شما اینجا هستید:
تنظیم زمان و تنظیم تاریخ

اولین و مهم‌ ترین نکته درباره تنظیم زمان در ساعت که باید به آن توجه کرد این است که هیچ گاه عقربه‌ها را بر خلاف جهت حرکت نگردانیم.

(جالب است بدانید در ابتداء فروردین و ابتداء مهر ماه که زمان یک ساعت تغییر می‌کند، اکثر ساعت‌ها با خرابی تقویم وارد تعمیرگاه می‌شوند).

برعکس چرخاندن عقربه‌ها چرخ‌های سیستم تقویم را که در لحظه تنظیم زمان، درگیر تعویض تقویم بوده‌اند را می‌شکنند و ساعت را از کار می‌اندازند.

سیستم تقویم:

در ابتداء سعی می‌کنیم به صورت کاملا خلاصه و ساده سیستم تقویم را شرح دهیم تا از کارکرد آن آگاهی حاصل کرده و با بینش بهتری از ساعت مجهز به سیستم تقویم استفاده کنیم. به همین منظور در این بخش برای توضیح این سیستم، تصویر موتور ETA 2892 را بدون صفحه و عقربه ملاحظه می‌فرمایید. نیرو از چرخ ساعت شمار که با شماره 3 نشان داده شده است، به چرخ واسطه تعویض تقویم، که با شماره 2 نشان داده شده است، منتقل و با حرکت این دو چرخ، چرخ تقویم پران که با شماره 1 نشان داده شده است حرکت می‌کند و زبانه آن که با فلش قرمز رنگ مشخص شده است هر 24 ساعت یکبار دیسک تقویم را که از 1 تا 31 مدرج شده را یک دندانه به جلو می‌اندازد. این تغییر در ساعت 24 یا 12 شب رخ می‌دهد و ساعتی که مجهز به سیستم تقویم است با این مکانیزم قادر است تاریخ را به ما نشان دهد.

در صورتیکه عقربه‌ها معکوس گردانده شوند یک یا چندی از اجزاء این سیستم خراب خواهند شد.

با این توضیحات و تاکید بر اینکه بهتر است زمان ساعت را در ساعات روز تنظیم کنید روش صحیح تنظیم زمان و تنظیم تاریخ در تقویم ساعت را توضیح میدهیم.

با فرض اینکه زمان 10 صبح است و ما می خواهیم زمان و تقویم ساعت خود را تنظیم کنیم.

  1. در ابتداء سردسته یا پیچ تنظیم را تا پله دوم که تنظیم زمان است بیرون می‌کشیم.

2. با گرداندن سردسته، عقربه‌ها شروع به حرکت خواهند کرد. (تاکید مجدد اینکه حتما عقربه‌ها موافق کارکرد ساعت گردانده شوند). این حرکت را ادامه می‌دهیم تا بر روی ساعت 12 تاریخ تعویض گردد. حال ساعت 24 یا 12 شب می‌باشد.

همانگونه که در تصویر فوق ملاحظه می فرمایید در ساعت ۲۴ یا ۱۲ شب تاریخ تعویض می شود. بنا به طراحی و نوع موتور از حدود ساعت 10 شب تا حدود ساعت ۶ صبح سیستم تقویم درگیر برای تعویض تقویم می‌باشد به همین علت نباید در این ساعات اقدام به تعویض و تصحیح تقویم کرد و باید در ساعاتی غیر از ساعات گفته شده این کار انجام شود.

3. بعد از پیدا کردن ساعت 24 عقربه را دوباره به سمت جلو می‌گردانیم تا ساعت مورد نظر ما که در اینجا 10 صبح می‌باشد.

4. سردسته یا پیچ تنظیم را در پله اول تنظیم که برای تنظیم تاریخ است قرار می‌دهیم و تقویم را در تاریخ روز تنظیم می کنیم.

5. سردسته را به حالت اصلی و داخل فشار داده و اگر سردسته پیچی می‌باشد حتما باید پیچ سردسته را بست.

نکته آخر اینکه همانگونه که در تصویر مشخص است دیسک تقویم 31 روزه مدرج شده بنابراین در شش ماه اول سال که ماه ها 31 روزه است مشکلی پیش نمی آید ولی در شش ماه دوم که ماه ها 30 روزه و اسفند که 29 روزه است، نیاز است که در اول هر ماه تاریخ با توجه به توضیحات فوق تنظیم گردد.

برای تنظیم زمان ساعت با زمان موبایل اینجا را کلیک کنید

به علت اینکه پایه گذار و مبدع خیلی از نوآوری ها در این صنف هستیم

و متاسفانه همکاران محترم آماده کپی کردن از روی دست ما هستند

کپی با ذکر منبع بلامانع است

ما به پیشرو و الگو بودن افتخار می کنیم 

2 دیدگاه

  1. سلام
    ممنون از مجموعه دقت زمان تهران
    بابت تعمیر تخصصی و دقیق ساعت اینجانب واقعا کارتون حرف نداره

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه