شما اینجا هستید:
آشنایی اولیه با تولید کنندگان موتور ساعت

در حالی که روند توسعه موتورهای سوییسی همچنان برای ساعتهای رده بالا یا لاکچری شتاب دارد و برندهای معتبر، سازنده کلیه قطعات ساعت های خود از پین تا عقربه و موتور هستند، اکثر ساعت های مقرون به صرفه در بازار ساعت به موتورهای تولید انبوه تأمین کنندگان متفاوت وابسته هستند. بسیاری از تولیدکنندگان موتور بسته به مارک برند ساعت، نام های مختلفی را به موتورهای خود اختصاص می دهند.

در این مقاله، ما به طور خلاصه مهمترین بازیگران در صنعت تامین کننده یا سازنده موتور و شناخته شده ترین موتور آنها را معرفی می کنیم.

 

بطور خلاصه در ساعتهای معمولی سازنده موتور از سازنده ساعت متفاوت است.

ایی تی ای یا اتا     ETA 

شرکت تابعه Swatch ETA همچنان مهمترین بازیگر در بازار برای موتورهای مکانیکی ساخت سوئیس است. ریشه این شرکت را می توان به سه تولید کننده تاریخی موتور، FHF (Fabrique d’Horlogerie de Fontainemelon) ، AS (آدولف شیلد) و AMSA (آدولف میشل SA) ، که در سال 1926 Ébauches SA تشکیل شده اند، جستجو کرد. نام ” ETA ”کمی بعد انتخاب شد.

در سال 1931، Ébauches SA با تلاش برای جلوگیری از یک جنگ فاجعه بار قیمت و در پی فروپاشی اقتصاد جهانی سال 1929، با گروه بزرگی از شرکتهای دیگر سوئیس برای ایجاد ASUAG (پیش درآمد گروه Swatch) هولدینگی را تشکیل داد. یک سال بعد، سازنده ساعت Eterna با ASUAG ادغام شد. Eterna سپس مجبور شد به دو شرکت جداگانه تقسیم شود: در حالی که Eterna به تولید ساعت ادامه می داد، بخش موتور آنها از هم جدا شد و به ETA SA تبدیل شد. این مجموعه ادغام ها دلیل تنوع گسترده ای در نام ها و سبک ها در میان موتورهایی است که هنوز از ETA موجود است: آنها از طرح های شرکت های مستقل قبلی گرفته شده اند. نام هایی مانند Peseux ، Valjoux و Unitas همه گواه این موضوع هستند. 

شناخته شده ترین و متداول ترین کالیبر ETA شاید 2-2824 است. این یک موتور اتوماتیک سه عقربه ایی با امکان نمایش تاریخ است. در حالی که “28” خانواده موتور را نشان می دهد، دو رقم بعدی عملکردها را نشان می دهد. بنابراین ، به عنوان مثال: 2-2836  روز و تاریخ را ارائه می دهد، در حالی که 2-2801 اصلاً تاریخ ندارد. 

ETA 2892 یکی دیگر از موتورهای همه گیر است، اما در گروه قیمتی تا حدودی بالاتر قرار می گیرد. از نظر ظاهری این کالیبر را می توانید از طریق یاتاقان های بزرگ روتور مرکزی آن و اینکه از 2-2824 نازک تر است تشخیص دهید. TAG Heuer از 2892 به عنوان “کالیبر 7” یاد می کند و Mhhle Glashütte و Ulysse Nardin نیز هرکدام نسخه های خاص خود را از این موتور دارند. 

Valjoux 7750 ETA مشهورترین موتور کرونوگراف مکانیکی در جهان ساعت سازی است.

کرونوگراف موریس لاکروا لس کلاسیک
با کالیبر Valjoux 7750

گرایش به طراحی ساعت با قابهای بزرگتر با معرفی سری ETA Valgranges آغاز شد. می توانید انواع مشتق شده از موتورهای Valjoux را با قطرهای بزرگ تر با نام هایی مانند A07.111 پیدا کنید.

چندین سال است که اعضای دیگر گروه کاری Swatch به نسخه های پیشرفته تر از 2-2824 کلاسیک با مواد جدیدتری دست پیدا کرده اند. با پایه طراحی رسمی مانند C07.111، که آنها با نام Powermatic 80 به بازار عرضه می شوند. این موتورها با برخی اجزای سیلیکونی تا 80 ساعت ذخیره انرژی را ارائه می دهند، به عنوان مثال در ساعت های تیسوت، این مدل‌ها در دسترس هستند.

نکته دیگری که باید بدانید این است که موتورهای ETA به طور معمول در درجه های استاندارد مختلف وجود دارند. به طور سنتی، استاندارد، بهبود یافته و با استاندارد Chronometer سوئیس مطابق هستند.

تیسوت جنتلمن
پاورماتیک 80

سلیتا     Sellita 

شرکت SELLITA سلیتا از دهه 1950 به عنوان یک شرکت وجود داشته است.  سال 2003 که ETA تصمیم گرفت تا فروش موتور به اشخاص ثالث را کنسل کند، این شرکت به عنوان یک تولید کننده موتور سوئیسی مستقل ظاهر شد. آنها تقریباً و منحصراً موتورهای مبتنی بر نمونه های اولیه ETA را تولید می کنند. حق ثبت اختراع این موتورها مربوط به مدت ها قبل و تاریخ آن منقضی شده است، بنابراین پرفروش ترین موتور سلیتا Sellita SW 200 کپی همان موتور 2-2824 است، SW 300 از روی 2892 مدل سازی می شود و SW 500 کپی از Valjoux 7750 است. بنابراین خریداران سابق ETA به جایگزینی مناسب دسترسی دارند.

بازدید از کارخانه سلیتا 2008

اگرچه تغییرات جزئی را در موتورهای سلیتا نسبت به ایی تی ای مشاهده می کنیم، از نظر قابلیت کارکرد و قابلیت اطمینان، موتورهای Sellita با نسخه های اصلی برابر هستند. از آنجا که تأمین موتور ETA همیشه امکان پذیر نیست، برخی از تولیدکنندگان ساعت بسته به شرایط بازار به صراحت مدل هایی با موتورهای ETA یا Sellita را ارائه می دهند.

بررسی برخی از مدل‌های جدید موتور و گسترش امکانات شرکت سلیتا در سال 2019 نشان می‌دهد که شرکت قصد دارد مدل‌های جدیدی را نیز به مجموعه تولیدات خود اضافه کند.

برای اطلاعات تکمیلی و دانلود اطلاعات فنی موتور های شرکت سلیتا اینجا را کلیک کنید.

SELLITA SW500

SELLITA SW200

سیکو     SEIKO

موتورهای سیکو نه تنها در ساعتهای خود شرکت یافت می شوند، بلکه از جمله موتورهایی است که معمولاً در ساعتهای اتوماتیک ارزان قیمت از مارکهای بین المللی بی شماری مشاهده می شود.

نام Seiko در واقع نام گروهی از شرکتهاست که ریشه آن را به تجارت خانوادگی Hattori که در اواخر قرن نوزدهم تأسیس شده است، برمی گردد. همانطور که گفته شد، شرکت های تابعه بسیار متنوعی هستند و در بسیاری از موارد به طور مستقل اداره می شوند. شرکت فرعی Seiko TMI Time Module به قدرت یک نام خانوادگی معتبر است. Time Module موتورهای Seiko را به شرکت های ثالث بازاریابی و می‌فروشد،‌ معمولاً این کار را با تعیین مشخصات خاص انجام می دهد و کارکردهایی را که برندها نیاز دارند بر روی موتورهای سیکو تعبیه می کنند. پرفروش ترین محصول اتوماتیک TMI احتمالاً NH35 است که در مدل های خود Seiko با کالیبر 4R35 عرضه می شود. به عنوان یک موتور اتوماتیک سه عقربه تاریخ دار، با ثانیه پرشی و امکان کوک شدن دستی، یک راه حل مقرون به صرفه است که حتی می تواند در ساعت هایی با قیمت دو رقمی (البته با قیمت دلار) دید.

سی تی زن، میوتا     CITIZEN, MIYOTA

Citizen یکی دیگر از گروه های شرکتی است که در ژاپن گسترش یافته است. در حالی که نام Citizen به مقدار بسیار زیاد با ساعتهای کوارتز سری 2 و سری محبوب ساعتهای خورشیدی Eco Drive مرتبط است، میوتا مسئول تولید انبوه موتورهای این شرکت است.

توضیح اینکه کالیبر 2015 Miyota  در دهه 80 میلادی صنعت ساعت سازی سوئیس را تا مرز ورشکستی کشاند نشان از قدرت این کمپانی دارد.

کالیبر Miyota 821A یا 8215 اتوماتیک سه عقربه‌ایی برای چندین دهه به ویژه برای میکرو مارک ها و مدل های با قیمت پایین تر از ساعت های شرکت های تاسیس شده معروف تر یک گزینه ثابت بوده است. با این حال، به دلیل نداشتن مکانیزم توقف ثانیه ای به ویژه از زمانی که Seiko موتور NH35 را وارد بازار کرده است، در بین طرفداران ساعت محبوبیت چندانی نداشته است. سپس میوتا موتور 9015 را در سال 2009 عرضه کرد، موتوری برای شرکت هایی که دارای استانداردهای بالاتر هستند. این یک موتور ثانیه پرشی، یک ظاهر طبقه ای و قدرت کافی برای کارکرد های اضافی را ارائه می دهد. اگرچه برای لذت بردن از 9015، شما باید مایل باشید کمی بیشتر از یک موتور سطح ابتدایی هزینه کنید.

Miyota 821A

Miyota 8215

Miyota 9015

“نام های افتخارآمیز دیگر”
در زیر معرفی مختصری از برخی تولیدکنندگان موتور تقدیم شده است که موتورهای آنها در ساعتهای برندهای نو پا دیده می شود اما ارزش شناختن را دارند.

SEA GULL

علاقه مندان به ساعتهای غربی مدتها به تولیدکنندگان موتور چینی تمسخر می کردند. همه اینها وقتی که SEA GULL با موتور ST19 که بازسازی مدل تاریخی Venus 175 بود، به یک موفقت تاریخی دست یافت، تغییر کرد. هر دو مدل خود Seagull و همچنین مدل های مارک های جوانی مانند Baltic Watch با این موتور یکپارچه در غرب بسیار موفقیت کسب کرده اند.

STP
Swiss Technology Production یکی از شرکت های تابعه FOSSIL است. فسیل در واقع، شرکتی است که به ساعتهای مچی با موتور کوارتز معروف است و حالا با STP موتور ساعت مکانیکی نیز تولید می کند و آنها را به اشخاص ثالث نیز می فروشد. طراحی موتورهای اتوماتیک STP کپی از مدل های ETA هست مثلا مدل STP 1-11 که طراحی آن منعکس کننده ETA 2824-2 شناخته شده است.

روندا
Ronda، که به موتورهای کوارتز قابل اعتماد سوئیسی، معروف است و اکثر ساعت‌های کوارتز بازار که با نام ساخت سوئیس ارائه می‌شوند در قلب خود یک موتور روندا دارند.

در سال 2016 روندا از تولید انبوه یک موتور مکانیکی جدید بر اساس یک طراحی کاملا جدید، به نام Ronda Mecano R150 خبر داد، که به ندرت در ساعت ها دیده می شود، اما ما کنجکاو هستیم که آیا می تواند مکانی را برای خود در میان پر فروش‌های سوئیسی و ژاپنی ایجاد کند یا نه.

بطور خلاصه

موتورهای سوییسی: ETA, ISA, RONDA, SELLITA,

موتورهای ژاپنی: SEIKO, TMI, S.EPSON, SII, CITIZEN, MIYOTA,

اکثر موتورهای چینی بدون نام و بدون کالیبر عرضه می شوند ولی معروف ترین نام SEA GULL می‌باشد.

امیدواریم این مقاله توضیح مختصری برای آشنایی با شرکت های سازنده موتور ارائه داده باشد و بتواند به خرید بهتر و هوشمندانه تر کمک کند.

به علت اینکه پایه گذار و مبدع خیلی از نوآوری ها در این صنف هستیم

و متاسفانه همکاران محترم آماده کپی کردن از روی دست ما هستند

کپی با ذکر منبع بلامانع است

ما به پیشرو و الگو بودن افتخار می کنیم 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه