ضمانت ساعت

ضمانت کالای صنف ساعت برند به برند متفاوت است و بنا به کیفیت تولیدات و توان شرکت مادر این تعهدات تفاوت دارند.

برخی از برندها قاب و بند رنگی ساعتهای خود را ضمانت می کنند، برخی دیگر در بازه زمانی مشخصی ساعت را به طور کل تعویض می کنند، برخی دیگر باطری را نیز در لیست تعهدات خود قرار می دهند. در این قسمت سعی داریم اطلاعات پایه و کلی راجع به شرایط ضمانت و ابطال آن را توضیح دهیم.

کارت گارانتی

هنگام خرید توسط فروشنده تکمیل و همراه با ساعت به مشتری تحویل می گردد. آیتم های کارت گارانتی نیز بنا به هر برند متفاوت است ولی به طور کلی اولین آیتم شماره رفرنس یا شماره شناسه ساعت است که معمولا روی درب ساعت حک شده است. آیتم دوم تاریخ فروش است که بهتر است هم به میلادی و هم به شمسی تکمیل گردد. آخرین آیتم مهر و امضا فروشنده است که باید روی کارت گارانتی درج گردد.

فاکتور خرید

برخی از شرکتها برای ارایه خدمات پس از فروش علاوه بر کارت گارانتی فاکتور خرید را نیز از مشتری می خواهند بهتر آن است که در هنگام خرید هر کالایی علاوه بر کارت گارانتی فاکتور مهر شده و با تاریخ خرید بنام مشتری دریافت گردد تا در آینده مشکلی از بابت اثبات تاریخ خرید و اصل بودن کالا نداشته باشد.

بازه زمانی گارانتی

بنا بر تعهدات هر شرکتی این بازه متفاوت است که روی کارت گارانتی و فاکتور خرید درج و به اطلاع خریدار می رسد ولی به طور معمول مدت ضمانت ساعتها دو سال از تاریخ خرید می باشد.

تعهدات ضمانت

این مورد نیز بنابر خط مشی هر شرکتی متفاوت است ولی تعهدات پایه و مطلبی که در اکثر دفترچه ها و ضمانت نامه ها قید شده کارکرد موتور ساعت را به مدت معینی از دو تا چند سال ضمانت می کنند این ضمانت شامل کارکرد دقیق موتور ساعت می باشد و در صورتی که عوامل بیرونی مانند ضربه خوردن به ساعت یا استفاده از ساعت در مکان های خیلی گرم مثل سونا در خرابی ساعت دخیل نباشد شرکتها معمولا بدون قید و شرط اقدام به تعمیر ساعت و انجام تعمیرات آن می کنند. پس نتیجه اینکه کارکرد موتور ساعتها در بازه زمانی مشخصی ضمانت دارد.

عوامل باطل کننده گارانتی

اکثر ساعتهای اصل و با برند معتبر معمولا همراه خود دفترچه ایی دارند که تعهدات ضمانت و طریقه صحیح نگهداری، استفاده و عوامل باطل کننده ضمانت را در آن کامل توضیح داده اند. یکی از این عوامل ضربه خوردن به ساعت است که در اکثر موارد مخصوصا ساعتهای مکانیکی باعث خرابی های زیادی در ساعت می شود و بخش خدمات پس از فروش و تکنسین های مربوطه در صورت تشخیص ضربه خوردن به ساعت اختیار باطل کردن کارت گارانتی و دریافت هزینه بابت تعمیرات را از مشتری با نشان دادن موارد خرابی دارند. عامل بعدی آب خوردن به ساعت است معمولا این خرابی بر اثر مراجعه مالک ساعت به مغازه و تعمیرکاران غیر متخصص جهت تعویض باطری پیش می آید زیرا در هنگام تعویض باطری قاب و بند ساعت باید با دستگاه شستشو شسته شده واشربندی ها بازدید و در صورت خرابی تعویض گردند ولی در اکثر موارد صرفا باطری بدون انجام اعمال ذکر شده تعویض و بعد از آن در ساعت آب خواهد رفت و باعث خرابی ساعت می شود این مورد نیز در صورت تشخیص توسط تکنسین مربوطه قابل گزارش و منجر به ابطال گارانتی خواهد شد.

تعهدات اضافی ضمانت

برخی از شرکتها علاوه بر تعهدات پایه که ذکر شد تغییر رنگ آبکاری ساعت، خرابی قفل و بند ساعت خط و خش افتادن روی شیشه و به مدت معین و باطری ساعت را نیز ضمانت می کنند که بهتر این است کلیه موارد ذکر شده در فاکتور فروش قید گردد.

طریقه استفاده از خدمات پس از فروش

در هنگام خرید توصیه می شود که از فروشنده نام شرکت وارد کننده ساعت و آدرس دفتر خدمات پس از فروش اخذ گردد تا در صورت خرابی و یا جهت تعویض باطری به آن دفتر مراجعه گردد. در نظر داشته باشید که مغازه های فروشنده ساعت صرفا نماینده فروش بوده و نمایندگی تعمیرات ندارند و در صورت دریافت ساعت جهت تعمیر می بایست ساعت را با هماهنگی مشتری به دفتر خدمات پس از فروش شرکت مربوطه ارسال کنند.

خرابی های شامل گارانتی:

خرابی های موتور از قبیل:

 1. عقب ماندن زمان
 2. عدم دقت در کارکرد
 3. جلو رفتن زمان
 4. عدم کارکرد تقویم در ساعتهای مجهز به سیستم تقویم
 5. عدم کارکرد کرونوگراف در ساعتهای مجهز به این سیستم
 6. عدم کارکرد سردسته یا پیچ تنظیم ساعت
 7. عدم کارکرد دکمه های روی قاب مربوط به کرونوگراف یا سیستم های دیگر
خرابی های خارج از محدوده ضمانت:

خرابی های مربوط به قاب و بند ساعت شامل:

 1. شکستگی شیشه
 2. افتادن پیچ های بند
 3. خرابی قفل ساعت
 4. تغییر رنگ قاب و یا بند ساعت
 5. افتادن یا شکستن نگین های روی قاب
 6. شکستن سردسته و یا دکمه های فشاری روی قاب
ضمانت تعمیرات ساعت دقت زمان
بنابر تعهدی که نسبت به مشتریان خود داریم و برای جلب اطمینان مشتریان عزیز کلیه تعمیرات انجام شده روی موتور ساعت ها به مدت سه ماه با شرایط مشابه گارانتی اصلی ساعت شامل ضمانت است و در صورتیکه تا سه ماه کارکرد ساعت سرویس شده دچار مشکلی باشد بدون دریافت هیچگونه هزینه ایی ساعت تعمیر و تحویل خواهد شد. بدیهی است قطعات برقی تعویضی در هنگام تعمیرات مانند کیت، کوئل یا باتری شامل گارانتی نمی باشد.

به علت اینکه پایه گذار و مبدع خیلی از نوآوری ها در این صنف هستیم

و متاسفانه همکاران محترم آماده کپی کردن از روی دست ما هستند

کپی با ذکر منبع بلامانع است

ما به پیشرو و الگو بودن افتخار می کنیم 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه